Bli bevisst på ergonomien
Om man sammenligner akademiske utdannelser er det kanskje tannlegenes og tannpleiernes arbeidsmiljø som er verst for helsen. Få avslutter sin arbeidskarriere uten helseproblemer, og med mulighet for å leve en aktiv og hyggelig pensjonisttilværelse. Eldre tannleger kan man lett kjenne igjen med dårlig holdning i overkroppen, og stivt nakke- og skulderparti.
Hvorfor disse helseproblemene?
Pasientbehandling krever langvarige statiske sittestillinger med ukomfortable og unaturlige bevegelser og stillinger. Innen ergonomi dreier alt seg om bevegelser og sirkulasjon. Spenninger i musklene, press fra sesselen, inaktivitet samt få og små bevegelser er en svært dårlig kombinasjon. Innen normal pasientbehandling er de største og mest opplagte utfordringene:
- Dårlig sittestilling med krum rygg reduserer mikro- og makro-sirkulasjoner i ryggen.
- Foroverlent stilling legger unødig stort trykk på lavere virvler og skiver i ryggen.
- At man ser ned med bøyd nakke medfører spenning i nakkemuskler og utilstrekkelig sirkulasjon til hjernen.
- Overarmene bør holdes lavt, og bør ikke heves opp til skulderhøyde. Vinkelen i skulderleddet bør ikke overskride 30 grader.
Prøv en rubiks kube
Når du sitter avslappet og rett med en rubiks kube tilsvarer dette å jobbe med en pasient i behandlingstolen. Eller tenk at du sitter avslappet i sadelen på en hest -Stillingen er den samme.
Forebygging – hvordan bevare god helse
De forebyggende tiltakene innen ergonomi er sirkulasjon kombinert med bevegelse og balanse. Dette utføres enklest ved å endre sesselens innstillinger, variere pasientens posisjon, utnytte lupe og speil, og legge inn litt fysisk aktivitet i arbeidshverdagen. Her er forslag til små tiltak som vil gjøre en stor forskjell:
- Sitt riktig på en delt sadelstol; spalten i setet skal være åpen (om den er justerbar) og svingemekanismen løs. 135 graders vinkel i hofte og kne, føttene plassert under hoftene og bekkenet i nøytral stilling (ikke rotert bakover). Når øre, skulder, hofte og hæl er i linje, sitter du i balanse. Skivene i ryggen ligger rett over hverandre, musklene er avslappet og både blod- og lymfesirkulasjonen er uhemmet.
- Bruk løse, luftige klær, spesielt i bekkenområdet. Det hjelper deg til å sitte komfortabelt uten trykk og gir god ventilasjon.
- Finn riktig vinkel. Når du nå sitter høyere enn vanlig må pasienten justeres slik at hender dine er litt høyere (25 grader) enn albuene. Da trenger du ikke å bøye nakken så mye.
- Juster uniten slik at pasienten ligger, og be pasienten om å bøye hodet bakover slik at du ser bedre.
- Arbeid så tett som mulig inntil pasienten. Be eventuelt sekretæren din om å sitte så nære som mulig (på en lignende stol) med beina fra hverandre.
- Utnytt speil og lupe slik at du får god innsikt til behandlings-området og slipper å bøye nakke og rygg.
- Plasser forkontrollen nær foten din - å bruke hælen er best. Bytt mellom høyre og venstre fot for å unngå ensidige repetisjoner. Om du allikevel har den ene foten litt fremover, flytt den andre litt bakover, så du bevarer balansen i bekkenet.
- Benytt enhver anledning til å bevege deg, sving, rull og strekk deg i stolen, reis deg opp og gå gjerne litt mellom pasientene, ta en spasertur til lunsj, og bruk trappen isteden for heisen. Velg deg noen typer f.eks ekstraksjoner der du står og jobber, da får du variasjon.
Av Veli-Jussi Jalkanen, fysioterapeut. Bearbeidet av Jennie Dahlgren i Plandent